Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Tak třeba byl no. Pro někoho. Kvůli tomu bych se já osobně vrátit nechtěl.

Kvalitních českých filmů se po revoluci natočilo spousty. Stačí trochu hledat. Pokud tedy za kvalitu nevydáváme normalizační humor nebo Troškovu lidovou zábavu pro masy. Jistě, byla to zábava v té normalizační "šedi dnů" a i kvalita se dala občas najít takříkajíc mezi řádky režimu navzdory. Problémem dnešní doby je nadprodukce škváru, ve kterém se ta kvalita trochu ztrácí.

Ty vámi jmenované filmy byly humorné. Ale jestli to byl zrovna inteligentní humor, o tom bych dost pochyboval. Na žádný z nich se už dnes nedokážu dodívat až do konce.

Foto

Zejména Vámi jmenované filmy mezi ty náročnější nepatří. Ale co Perličky na dně, Skřivánci na niti, Slavnosti sněženek ...

To víte, máte asi raději ty hodně legrační. Já bych si vybíral jinak.

P63e33t20r 88S37k52á51l67a

18. 11. 2023 13:37

Přesně. Z toho období bych také jmenoval něco úplně jiného. Třeba Světci, Hoří má panenko, Obchod na korze, Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Nejistá sezóna...

"Socialismus byl v tom lepší"

protože filmaři museli hodně přemýšlet, aby jejich filmy prošly na veřejnost. Pak cenzura povolila a už nebylo nutné tak dávat pozor na každé slovo. Určitě se časem zas změní vkus a náročnost diváků a budou krásné a moudré filmy. Jsem o tom přesvědčená.

Foto

Máte pravdu.

I po sametovce se natočilo spousta dobrých filmů. Jenže postrádají tu hravost, o které píšete. Už se u nich člověk tak nenasměje a neuvolní. Spíše u nich musí stále přemýšlet nad nějakými problémy (jakoby nestačily ty vlastní). Nejvíce jsem se nasmála u Jáchyma, a pohodových filmů bylo tolik, že bychom mohli vzpomínat do rána.

Socialismus máme ve filmech pořád, točí se z drtivé většiny jen na základě dotací z fondů a ne pro diváka, ale pro komisi na festivalu.

P27e63t33r 40S21k97á34l11a

17. 11. 2023 18:41

Co se natočilo po revoluci? Tak třeba Samotáři, Kolja, Obecná škola, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý, Anděl Páně..

Myslíte, že jsou to horší filmy než ty předrevoluční?

Foto

Psal jsem, že jich je sakra málo za 35 let. Ty které jste vyjmenoval jsou ještě dozvukem socialismu.

V české filmové tvorbě upadlo především řemeslo. Špatná práce s kamerou, příšerná kvalita zvuku. I když je příběh filmu velmi dobrý, tak dialogy bývají nevěrohodné, často je herci jen odříkávájí, aby se děj posunul. A obvyklá bolest - chybí děj "na pozadí". Takže ve scéně vidíme jen hlavní a vedlejší postavy třeba na liduprázdné ulici, rozhovor probíhá za jízdy autem, které jede po zcela prázdné silnici...

Prostě věci, které fungují v tuctové a levné zahraniční detektivce, tady scházejí u díla s nemalým rozpočtem a možnostmi. Nechápu to, kdy čeští tvůrci zapomněli základy?

Zajímavé je, jak někdy o řád stoupne kvalita všech hereckých výkonů, když se zároveň účastní nějaká "hvězda" - Langmajer, Matásek... A nemyslím, že by jejich kolegové neuměli hrát. Ale můj tip je, že si tito špičkoví herci dokážou u režiséra a produkce "vydupat" lepší podmínky, více času na prostudování rolí nebo tak něco. A pak se všem okolo pracuje lépe a mohou ze sebe vydat to nejlepší.

Ono to možná není ani tak o podmínkách a penězích.

Úspěšné filmy se u nás točily v nárazových vlnách.

První velká úspěšná vlna byla ( více méně ) válečná éra Barrandova, kde na natočení filmu byla jen velmi krátká doba.

Další byl přelom 60 - 70 let a částečně i roky 80 té.

V devadesátkách bylo natočeno několik úspěšných veseloher a nyní už 20 let nemají scénáristé prakticky co nabídnout.

Někdo možná si najde nějaký film, který se mu líbí, ale žádný trhák, který by chtěly i zahraniční distributoři, to není.

P20e75t93r 57N91e25d45v22ě62d

18. 11. 2023 8:54

Jestli to spíše nebylo tak trochu v hercích. Včera jsem se však po x-té juknul na Něžné vlny a skvěle jsem se pobavil. Hynek Čermák a další herci byli úžasní. Tohle se asi nedá soudit. Jiná doba, jiné filmy, jiné možností. ...

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS